Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

To παρόν έργο συγχρηματοδοτήθηκε
από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα
Κοινωνία της Πληροφορίας του
Γ΄ΚΠΣ (80% από ΕΤΠΑ - 20% από Εθνικούς Πόρους)

Στα Γ.Α.Κ. – Αρχεία Νομού Αχαΐας φυλάσσονται αρχεία και συλλογές που αφορούν στην ιστορία της πόλης και της περιοχής της Αχαΐας, και καλύπτουν χρονικά την περίοδο από τις αρχές του 19ου αιώνα μέχρι σήμερα.
Σύμφωνα με το σύστημα που ακολουθείται στα Γενικά Αρχεία του Κράτους, κάθε αρχείο μετά την εγγραφή του στο βιβλίο εισαγωγής εντάσσεται στην ομάδα αρχείων στην οποία ανήκει (Ειδικό Ευρετήριο). Η ομαδοποίηση είναι θεωρητική και όχι φυσική. Συγκεκριμένα στα Γ.Α.Κ. – Αρχεία Ν. Αχαΐας υπάρχουν οι εξής ομάδες αρχείων:

Αρχεία Δήμων και κοινοτήτων: αρχεία οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης
Αρχεία Υποθηκοφυλακείων
Δικαστικά αρχεία: αρχεία δικαστικών αρχών
Διοικητικά αρχεία: αρχεία υπηρεσιών Νομαρχιών / Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και γενικότερα αρχεία υπηρεσιών του δημόσιου τομέα
Εκπαιδευτικά αρχεία: αρχεία σχολείων, σχολών, εκπαιδευτικών ιδρυμάτων
Ιδιωτικά αρχεία: αρχεία ιδιωτικών φορέων, προσωπικά-οικογενειακά αρχεία, ιδιωτικές συλλογές
Συλλογές- Αρχεία Συλλόγων: αρχεία διαφόρων συλλόγων, σωματείων, επαγγελματικών ενώσεων (καταστατικά, πρακτικά κλπ) καθώς και συλλογές (συλλογή ΦΕΚ) πλην των ιδιωτικών συλλογών.
Συμβολαιογραφικά αρχεία: αρχεία συμβολαιογράφων (σειρές συμβολαιογραφικών πράξεων και ευρετήρια συμβολαίων). Στα Γ.Α.Κ. – Αρχεία Ν. Αχαΐας φυλάσσονται πάνω από 1.000.000 συμβολαιογραφικές πράξεις.

Αρχείο τύπου

Τύπος: αρχεία εφημερίδων. Στα Γ.Α.Κ. – Αρχεία Ν. Αχαΐας φυλάσσεται συλλογή παλαιών εφημερίδων τοπικού τύπου (19ος-20ος αιώνας) (συγκρότηση από την υπηρεσία)
Γυμναστικές επιδείξεις 1ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών, 30 Μαΐου 1959, Πάτρα, Αρχείο 1ου Γραφείου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Διδακτήριο και κήπος Διτάξιου Δημοτικού Σχολείου Ριόλου, 25-2-1950, Ριόλο, Αρχείο 1ου Γραφείου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
Κάρτα του ιδρύματος «Παιδική Κυψέλη» κατά τη δεκαετία 1960-1970, Πάτρα, Αρχείο Παιδικής Κυψέλης - Σωματείου «Ελληνική Αναγέννηση» Βεβαίωση εγγραφής προς έκδοση μετοχών της προς ίδρυση Εταιρείας Ελληνικής Ατμοπλοΐας, 1854, Πάτρα, Αρχείο οικογένειας Α. Κόλλα «Ήπειρος-Ζίτσα Απρίλιος 1927» Αρχείο οικογένειας Α. Οικονομοπούλου